Wszystkich  lubiących podziwiać piękne krajobrazy górskie zapraszamy do skorzystania z wielu znakowanych szlaków turystycznych w najbliższej okolicy Rabki. 



  GOPR 

Nad bezpieczeństwem osób przyjeżdżających w góry i chcących udać się na piesze wycieczki  czuwa  Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe, założone w Rabce w 1954 roku.  Pierwotna   nazwa grupy to Grupa Rabczańska GOPR. Stale rosnąca ilość interwencji i wypraw ratowniczych sprawiła przemianowanie Uchwałą Zarządu Głównego GOPR w 1970 roku Grupy Rabczańskiej na Grupę Podhalańską GOPR co znacznie usprawniło działania ratownicze. Swoim działaniem obejmuje obszar 2,5 tysięcy kilometrów kwadratowych. Pod swoją opieką  Grupa Podhalańska posiada sieć 9 sekcji terenowych rozmieszconych na terenie Beskidu Żywieckiego, Orawy, Beskidu Wyspowego, Gorców, Spisza i Pienin. Nad sprawna współpracą wszystkich sekcji terenowych ze stacją Centralną czuwa Naczelnik Grupy Podhalańskiej GOPR Mariusz Zaród.
Grupa Podhalańska prowadzi prelekcje o profilaktyce, zasadach bezpieczeństwa i sposobie poruszania się po górach, wzbogacone o opowieści z najciekawszych akcji ratowniczych przeprowadzonych przez ratowników z Górskiego Pogotowia Ratunkowego. 

Poniżej podajemy przykładowe trasy z krótkim opisem i czasem trwania wycieczki.

1. Rabka - Piątkowa  ( 715 m.n.p.m.)               
    Czas wycieczki: 3-5 godzin

Trasa wycieczki prowadzi szlakiem żółtym. Celem naszej wycieczki jest zabytkowy malowniczo położony drewniany kościółek z 1757 roku. Według legendy podróżny cudownie wyratowany z rąk zbójców ufundował w tym miejscu kapliczkę, a na jej miejscu wybudowano kosciół. Poniżej kościółka znajduje się źródełko zwane "Pocieszną Wodą". Woda ze żródełka była i jest nadal uważana za cudownie uzdrawiającą.

2. Rabka-Maciejowa ( 852 m.n.p.m.)                  
    Czas wycieczki: 3-5 godzin

Trasa wycieczki przebiega szlakiem czerwonym. Jest to główny szlak Beskidzki, łączący Babią Górę z Turbaczem, nazwany im.Sosnkowskiego,  wyznakowany już w roku 1912. Celem naszej wycieczki jest Bacówka PTTK  na Maciejowej. Jest to małe, bardzo urokliwe schronisko górskie zbudowane z drewnianych płazów. Zmęczeni turyści mogą usiąść przy kominku  znajdującym się wewnątrz schroniska lub na tarasie na zewnątrz, skąd roztacza się niesamowity widok na panoramę Tatr. 

3. Rabka- Stare Wierchy (970 m.n.p.m.)              
    Czas wycieczki: 5-7 godzin


Trasa wycieczki prowadzi do kolejnego schroniska na trasie tego samego szlaku czerwonego na Turbacz. Jest nim schronisko górskie na Starych Wierchach. Po drodze mijamy bacówkę na Maciejowej,  podziwiamy piękne widoki na Beskid Wyspowy i Tatry.
 
4. Rabka-Luboń Wielki (1023 m.n.p.m.)                 
    Czas wycieczki: 6-8 godzin 

Z Rabki na Luboń Wielki   prowadzą dwa szlaki: niebieski i zielony. Z Rabki Zaryte można też iść szlakiem żółtym. Trasa naszej wycieczki prowadzi szlakiem koloru zielonego, a jej celem jest stare schronisko górskie wybudowane w 1931 roku. Obok schroniska znajduje się wybudowany  w 1961 roku Radiowo Telewizyjny Ośrodek Nadawczy. Ze szczytu Lubonia Wielkiego rozciagają się wspaniałe widoki na Beskid Wyspowy, Beskid Średni, Gorce i Tatry.


Na powyższej mapie wskaż szczyt, trasę lub przełęcz.

           Znakowane szlaki turystyczne wychodzące z Rabki:

  • czerwony - Rabka - Maciejowa - Stare Wierchy - Turbacz , 16km, tam 5h, powrót 4h5' 

  • niebieski - Rabka - Poręba Wlk. - Turbacz, 18,3km, tam 5h30', powrót 4h45' 

  • czerwony - Rabka - Jordanów - Plica - Babia Góra, 9h

  • niebieski - Rabka - Luboń Wielki, 2h30' 

  • zielony  - Rabka - Luboń Wielki, 3h 

  • żółty - Rabka - Piatkowa, 4,8km, tam 1h30', powrót 1h15' 

  • żółty - Rabka Zaryte - Olszówka - Stare Wierchy, 12,5km, tam 4h, powrót 3h15'