WYCIECZKI AUTOKAROWE

WYCIECZKI JEDNODNIOWE


WYCIECZKI DWUDNIOWE


WYCIECZKI TRZYDNIOWE

::: Warszawa

   

Ogród Botaniczny

Ogród Botaniczny Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, założony w 1783 r., jest obecnie najstarszy w Polsce. Od ponad dwustu lat odgrywa dużą rolę w rozwoju nauki, edukacji i kultury jako miejsce badań, inspiracji artystycznych oraz "żywe muzeum" flory świata odwiedzane co roku przez tysiące osób. Muzeum jest najstarszą polską kolekcją botaniczną o charakterze muzealnym, związaną ściśle z działalnością naukową i dydaktyczną Uniwersytetu Jagiellońskiego. Historyczny charakter zbiorów zawierających materiały do badań klasyków botaniki polskiej, a także stylowa aranżacja wnętrz decydują o niepowtarzalnym charakterze tego miejsca. Powstał z inicjatywy Komisji Edukacji Narodowej jako zakład pomocniczy katedry chemii i historii naturalnej. Pierwszym dyrektorem był Jan Jaśkiewicz (1749-1809). Obszar, obejmujący początkowo ok. 2,4 ha zakomponowano jako park barokowy typu francuskiego, w obrębie którego urządzono kolekcje roślin leczniczych oraz ozdobnych. Na sadzawce, pochodzącej z dawnego starorzecza Wisły, wzniesiono w 1856 r. sztuczna wyspę. Obszar Ogrodu powiększano kilkukrotnie. Swą obecną powierzchnię ok. 9,6 ha uzyskał w latach pięćdziesiątych XX w.

Zajęcia z cyklu "Botanika wszystkimi zmysłami" są owocem współpracy firmy edukacyjnej "JAKU Edukacja przyrodnicza dla dzieci i młodzieży" oraz Ogrodu Botanicznego UJ w Krakowie. Ich zadaniem jest wprowadzenie uczniów w fascynujący świat roślin w sposób ciekawy, przyjemny i zrozumiały zarazem. Dobór tematów umożliwia również nauczycielom niebanalną realizację podstawy programowej. Poprzez oglądanie, dotykanie i eksperymentowanie, zajęcia pozwalają doświadczyć przyrody w pełnym tego słowa znaczeniu. A piękna i bogata w najciekawsze okazy przestrzeń Ogrodu Botanicznego, umożliwia bezpośredni kontakt i obserwację omawianych zagadnień. Warsztaty trwają ok. 60 min (przedszkole) lub 90 minut (szkoły). Przeprowadzane są w całości na terenie Ogrodu Botanicznego UJ w Krakowie.Tematyka zajęć dydaktycznych opiera się ściśle na prezentowanych w Ogrodzie ekspozycjach stałych i czasowych. Propozycje warsztatów zostały ujęte w cztery bloki, z których każdy przeznaczony jest dla odbiorców na innym etapie edukacji szkolnej. Blok dla szkół podstawowych: Dlaczego kaktus ma „kolce"? czyli czym różni się ekosystem lasu tropikalnego od ekosystemu pustyni, Do czego służy jabłko? czyli opowieść o zapylaniu i rozsiewaniu. Blok dla szkół gimnazjalnych: Czy korzenie zawsze rosną do dołu? czyli o zaskakujących przykładach budowy roślin, Czy roślinie zawsze potrzebny jest kwiat? czyli o płciowym i bezpłciowym rozmnażaniu roślin. Blok dla szkół ponad gimnazjalnych:  Nie taki liść oczywisty jak go malują czyli o budowie, modyfikacjach i funkcjach liści, Powrót do przeszłości czyli o historii rozwoju flory na Ziemi. 

Poniżej propozycje uzupełniajace wycieczkę:
  1. Kraków ( Ogród Botaniczny ) – ZOO
  2. ZOO. W Krakowie już od końca XIV w. hodowano na Wzgórzu Wawelskim drapieżne zwierzęta. Trzymano tu również wielbłądy, używając je do codziennych prac porządkowych. W XVI w. przeniesiono zwierzęta poza zamek – nad Wisłę w stronę wzgórza Salwatora. Obecny Ogród Zoologiczny leży pośrodku Lasu Wolskiego. Znajduje się tu prawie tysiąc zwierząt w 200 gatunkach. 

    Czas wycieczki: 9 – 10 godzin
    A – 94,00 zł; B – 82,00 zł; C – 74,00 zł

  3. Kraków ( Ogród Botaniczny ) – Teatr Groteska
  4. Teatr Groteska prowadzi szeroką działalność edukacyjną dla dzieci, młodzieży i nauczycieli (m.in. liczne warsztaty i konkursy teatralne), chętnie włącza się w szereg prowadzonych w przestrzeni miejskiej akcji teatralnych. Groteska organizuje także projekty o charakterze międzynarodowym – festiwale i seminaria tematyczne, które mają ukazać teatr lalkowy w szerszym kontekście kulturowym. Dynamicznie działa także Scena Of Groteska, na której występują artyści kabaretu i estrady. Rok rocznie w lutym teatr jest organizatorem, cieszącego się wielką popularnością, spektaklu Reality Shopka Szoł z udziałem znanych polityków, a każdego czerwca organizuje adresowane do masowej publiczności, niezwykle spektakularne widowisko plenerowe Wielka Parada Smoków – ogląda je około 60 tysięcy widzów.

    Czas wycieczki: 9 – 10 godzin
    A – 109,50 zł; B – 96,00 zł; C – 88,50 zł

  5. Kraków ( Ogród Botaniczny ) – Ogród Doświadczeń

    Zapraszamy na niezapomniany pobyt w Ogrodzie Doświadczeń. Ogród to ponad 50 interaktywnych instalacji  w wydzielonej  6 hektarowej przestrzeni, pośród drzew i krzewów w Parku Lotników Polskich. Każda z instalacji prezentuje wybrane zjawiska przyrody, można np. samemu wywoływać wir wodny i obserwować go do woli, albo samodzielnie rozszczepiać promienie słoneczne w pryzmacie, poczuć, jak drży powietrze w pobliżu gongu, nadać i odebrać wiadomość  z użyciem telegrafu akustycznego, szeptać i być dobrze słyszanym na odległość 20 m, znaleźć się we wnętrzu kalejdoskopu i swoim ciałem tworzyć  niezwykłe obrazy… i wykonać wiele innych eksperymentów. A przede wszystkim poprzez osobiste doświadczanie i  przeżywanie zjawisk fizycznych,  z udziałem własnych zmysłów, próbować rozumieć świat otaczających nas zjawisk.

    Czas wycieczki: 9 – 10 godzin
    A – 97,00 zł; B – 87,00 zł; C – 76,00 zł