Propozycja programu 5 dniowej "Zielone szkoły"   (wycieczki szkolnej) do Rabki  

1 dzień:

Przyjazd do Rabki, rozlokowanie w ośrodku, obiad. Po obiedzie spacer po Rabce z przewodnikiem. Rabka-Zdrój to znane uzdrowisko dziecięce. Położone u podnóża gór Gorców. Pod Rabką znajdują się złoża gorącej słonej wody. To właśnie one decydują o specyficznym mikroklimacie. Podstawowym profilem leczniczym są choroby związane z górnymi drogami oddechowymi, choroby alergiczne, astma oskrzelowa, choroby płuc. W czasie spaceru po Rabce odwiedzimy Park Zdrojowy i zobaczymy Tężnia solankowa, gdzie po gałązkach tarniny spływa solanka mieszając się z powietrzem tworzy parasol solankowy. Spacer wokół tężni i wdychanie tak powstałego powietrza zdaniem lekarzy jest lepsze niż nadmorski spacer.. W centralnej części parku znajduje się pomnik Jana Pawła II. Pomnik powstał w 2003 roku na tzw. Szlaku Papieskim prowadzącym przez Beskidy, Gorce po Tatry z okazji 25 lecia Pontyfikatu Jana Pawła II. Szlaki Papieskie to wyraz troski aby nie zatarła się pamięć o miłości Jana Pawła II do gór i ludzkich ścieżek. 
Tańcząca fontanna znajduje się przy głównym deptaku obok Kawiarni Zdrojowej. Jest to wspaniała fontanna, która w godzinach wieczornych jest podświetlana a płynąca przez cały dzień woda w fontannie zaczyna podskakiwać, ruszać się i tańczyć w rytm muzyki płynącej z głośników. Wokół fontanny znajdują się słonie, które przez cały dzień są przytulane i głaskane przez dzieci. Zakład Przyrodoleczniczy to główne miejsce zabiegowe uzdrowiska. To właśnie tutaj przychodzą kuracjusze pobierać zapisane przez lekarzy zabiegi lecznicze. Naszym celem jest salon widokówek – ponad 100 widoków z Gór. Znajduje się tutaj największy wybór widokówek z Rabki i okolic. Będziemy mogli kupić tutaj również pamiątki wykonane w drewnie, skórze, porcelanowe, oraz duży wybór pluszaków. 
2 dzień:

Całodzienna wycieczka autokarowa do Niedzicy. Z Rabki jedziemy do Dębna Podhalańskiego, gdzie zwiedzamy jeden z najstarszych kościółków w Polsce, pochodzący z XV wieku. Jak głosi legenda, miał w nim miejsce ślub Janosika z Maryną. Do dnia dzisiejszego możemy zobaczyć ławkę Janosikową – na której siedzieli świadkowie ślubni: Kwiczoł i Pyzdra. Zobaczymy też ołtarz pod którym Murgrabia chował skarby. Następnie jedziemy do Niedzicy i zwiedzamy wspaniały zamek, o którym krąży wiele legend, a najbardziej znane z nich to: o Brunhildzie i o Janosiku. To właśnie tutaj w lochach zamkowych uwięziony był Janosik. Zobaczymy tu miejsce do którego był przykuty, oraz narzędzia tortur i dyby w których chętni uczestnicy wycieczki mogą być uwięzieni. Po zwiedzaniu zamku udajemy się pospacerować po koronie zapory Czorsztyńskiej, skąd zobaczymy drugi zamek Czorsztyn i posłuchamy kolejnych legend. Z Niedzicy udajemy się w stronę Sromowiec do Przystani Flisackiej. Zwiedzimy tu również mini muzeum Pienińskiego Parku Narodowego, oraz będziemy mogli zobaczyć odpływające tratwy z turystami. Robimy sobie piknik, jemy kanapki i ruszmy w drogę powrotną do domu 
Na wycieczkę dzieci otrzymują suchy prowiant, a obiad dostają na kolację. 
3 dzień:


Przed obiadem piesza wycieczka do Skansenu Taboru Kolejowego w Chabówce. 
Skansen kolejowy. Skansen ten mieści się na terenie parowozowni powstałej w 1944 roku w CHABÓWCE. Nawiązuje on do tradycji „ Galicyjskiej Kolei Transwersalskiej ”, która w 1884 roku połączyła Kraków przez Chabówkę z Nowym Sączem. Zobaczymy tu zabytkowe wagony, służące do przewozu ludzi, towaru, zwierząt, pługi odśnieżne i różnego rodzaju lokomotywy ( w tym lokomotywę, która była wypożyczona przez Steevena Spielberga do filmu „Lista Schendlera”). Obecnie znajdują się tutaj także te pociągi, które oczekują na renowację, aby później zasilić szeregi eksponatów muzealnictwa kolejowego w całej Polsce.
Po obiedzie wizyta w Pracowni Garncarskiej. Dzieci mają możliwość samodzielnego wykonania prac. Pracownia Ceramiczna. Zachęcamy do odwiedzenia jedynej działającej pracowni ceramicznej na terenie Rabki. Garncarstwo to najdawniejsze i posiadające najbogatsze tradycje rzemiosło kultury rabczańskiej. Pracownia mieści się w starej góralskiej chałupie, prezentując typowy wzór XIX-wiecznej pracowni garncarskiej, co znacznie podnosi jej atrakcyjność. Wykonywano tu niegdyś różnorodne naczynia, służące w gospodarstwie domowym: garnki, misy, flasze, dzbany, formy do wypieku ciast, solniczki i cukiernice, dwojaki i trojaki, kaganki, lichtarze i kropielniczki oraz wiele innych. Podczas zwiedzania dowiadujemy się o prymitywnej technologii wyrobu naczyń ceramicznych, sposobu ich wypalania, suszenia i malowania. W pracowni istnieje możliwość samodzielnego wykonania prac.
4 dzień:

Przed obiadem piesza wycieczka na Maciejową ( 852 m.n.p.m.). Maciejowa. Pełna wspaniałych widoków i niezbyt męcząca wycieczka piesza. Na trasie naszej wycieczki będziemy mogli podziwiać wspaniałe widoki na pasmo Beskidu Żywieckiego z najwyższą górą polskich Beskidów Babią Górą, oraz pasmo Beskidu Wyspowego z górującym nad nim Luboniem Wielkim, Lubogoszczem, Śnieżnicą i Mogielicą. Na końcu naszej wycieczki odwiedzimy górskie schronisko na Maciejowej. Przy ładnej pogodzie ze schroniska widoczne sa Tatry. Trasa naszej wycieczki prowadzi głównym szlakiem Beskidzkim koloru czerwonego. Jest to fragment najdłuższego szlaku turystycznego w Polsce. Po drodze do schroniska będziemy mijać najdłuższy wyciąg narciarski w Rabce. Jest to Stacja Narciarska Maciejowa Ski. Po obiedzie gry i zabawy w Parku Zdrojowym. Obecnie park zdrojowy przeszedł modernizację. Znajdują się tutaj nowoczesne place zabaw dla dzieci wyposażone w huśtawki, piaskownice, drabinki do wspinania, boiska sportowe. W parku znajduje się również nowoczesna ścieżka zdrowia wyposażona w różne przyrządy gimnastyczne takie jak: drabinki do wspinania, równoważnie, tory przeszkód, ławeczki treningowe.
5 dzień:

Po śniadaniu spacer po Rabce połączony z wizytą w Muzeum Etnograficzne im. Wł. Orkana. Mieści się w starym modrzewiowym kościółku z 1606 roku.Ekspozycja znajduje się w czterech pomieszczeniach przedstawiających zbiory tematyczne związane z tradycyjną kulturą górali Zagórzan i Kliszczaków: rzemiosło, rzeźbę, malarstwo, stroje ludowe i gospodarstwo. Przeważająca część zbiorów pochodzi z przełomu XIX i XX wieku. Każdy przedmiot wykonany niegdyś przez tutejszego mieszkańca o najbardziej nawet prozaicznej funkcji odznaczał się oryginalnością formy, symetrią kształtów, mniej lub bardziej bogatym zdobnictwem i kolorem. Następnie udajemy się na ostatnie zakupy pamiątek i wracamy na obiad do ośrodka. Wydanie suchego prowiantu na drogę. Wyjazd. 

         


KALKULACJA - 5 dniowej " Zielonej Szkoły " (wycieczki szkolnej)

Pobyt 5 dniowy od obiadu do obiadu w ostatnim dniu:

48.00 zł x 5 dni = 240.00 zł x .......... liczba dzieci = ..................zł za pobyt
(Przyjęto średnią cenę obowiązującą w ośrodkach)

Program:
 • Wycieczka autokarowa do Niedzicy
  Koszt na uczestnika: 58.00 zł 
  UWAGA: koszt powyższej wycieczki uzależniony jest od ilości uczestników
  (powyższa cena odnosi się do minimum 35 osób)
 • Wycieczka piesza
  Koszt na uczestnika: 9.00 zł
 • Wycieczki po Rabce (z programem)
  Koszt na uczestnika: 27.50 zł

RAZEM:
Pobyt: 240.00 zł + wycieczka autokarowa: 58.00 zł + wycieczka piesza: 9.00 zł
+ wycieczki po Rabce: 27.50 zł = 334.50 zł


Całkowity koszt na uczestnika: 334.50 zł
============================


UWAGI ORGANIZACYJNE:

CENA WYCIECZEK OBEJMUJE : 

- trzy miejsca bezpłatne dla opiekunów 
- koszty rezerwacyjne ( tel./fax. uzgodnienia )
- koszty przejazdów (autokar)
- opłaty parkingowe
- opiekę pilota lub przewodnika
- wstępy , bilety 

PROPOZYCJE DODATKOWE:
- obiad w dniu wyjazdu: 17.00 zł 
- suchy prowiant na powrót: 12.00 zł
- ubezpieczenie: 3.00 zł