 |
WYCIECZKI
AUTOKAROWE
WYCIECZKI
JEDNODNIOWE
WYCIECZKI
DWUDNIOWE
WYCIECZKI
TRZYDNIOWE
::: Warszawa
|
Ziemia Sądecka
Ziemia sądecka - stanowi południowo-wschodnią część byłego województwa nowosądeckiego i obecnego Małopolskiego. Jego powierzchnia wynosi 1550 km kw. co stanowi 0,50% powierzchni kraju. Większość zajmują tereny górskie i wyżynne / pogórza /, a także doliny rzeczne Dunajca z jego głównymi dopływami: Popradem i Kamienicą. Rzeki te rozdzielają główne pasma górskie Sądecczyzny – Beskid Sądecki, Beskid Niski i Beskid Wyspowy otaczające Kotlinę Sądecką z Nowym Sączem.
Zwiedzamy Galicję
Miasteczko Galicyjskie w Nowym Sączu
jest najmłodszym sektorem Sądeckiego Parku Etnograficznego. Prezentuje małomiasteczkową zabudowę z końca XIX wieku. Zachodnią pierzeję rynku zajmuje ratusz.




|
Budynek ze smukłą wieżą i arkadowymi podcieniami jest repliką siedziby starosądeckich władz, której wznoszenie rozpoczęto na początku XIX w., ale po pożarze nigdy nie dokończono. Ratusz pełni funkcje reprezentacyjne oraz konferencyjno-hotelowe. Na parterze znajdują się recepcja, kawiarnia oraz sala wystawiennicza; na pierwszym piętrze jest czytelnia i obszerna, wyposażona w sprzęt multimedialny sala zebrań. Najwyższą kondygnację ratusza zajmuje 12 stylowo umeblowanych pokoi gościnnych. Z ratuszem sąsiadują dwa domy mieszczańskie ze Starego Sącza. W jednym urządzono atelier fotograficzne oraz warsztat zegarmistrzowski; w drugim domu znajduje się pracownia garncarza. Najdalej na zachód wysuniętym budynkiem jest dwór szlachecki z Łososiny Górnej. Od ratusza oddziela go zieleniec z kamiennymi alejkami ozdobionymi stylowymi latarniami. Klasycystyczna budowla jest rekonstrukcją oryginału, który uległ całkowitemu zniszczeniu w latach siedemdziesiątych XX wieku. Na parterze mieści się biblioteka specjalistyczna Muzeum Okręgowego. Nieodłącznym elementem architektury wsi i małych miast była i jest do dzisiaj remiza strażacka. Nie mogło jej zabraknąć także w Miasteczku Galicyjskim. W niewielkim budynku z charakterystyczną wieżyczką i dużymi drewnianymi wrotami zgromadzono wyposażenie strażackie: wozy, hełmy, bosaki, węże gaśnicze i sikawki. W październiku 2011 r. zakończono inwestycję i Miasteczko zaprezentowało się w pełnej krasie. W domach przy rynku wzorowanych na architekturze Krościenka nad Dunajcem urządzono sklepik z pamiątkami i antykwariat, a także pracownię rzemieślnika wyrabiającego drewniane ozdoby i zabawki. Oddzielną ekspozycję poświęcono nieprofesjonalnym twórcom z Paszyna (rzeźbiarzom i malarzom). Przy galicyjskim rynku znajdziemy także aptekę w stylu retro, pracownię żydowskiego krawca, cukiernię i pocztę. Zapach cynamonu i kawy przyciąga do sklepiku kolonialnego. W zakładzie fryzjerskim można zobaczyć, jak pracował dawny golibroda.
Ołtarz Papieski w Starym Sączu.
Pozostały po kanonizacji św. Kingi Ołtarz Papieski w Starym Sączu to unikat na światową skalę. Funkcjonuje on na zasadzie sanktuarium. W pomieszczeniach pod ołtarzem znajduje się Sala Pamięci, w której można zobaczyć pamiątki z pielgrzymki Jana Pawła II. Jego sprzęt turystyczny i osobisty. Ołtarz wraz z Salą Pamięci stanowią niezwykłą pamiątkę wizyty Jana Pawła II w Starym Sączu w dniu 16.06.1999 roku. Jednym z ciekawszych eksponatów jest prorocza płaskorzeźba Franciszka Palki z Paszyna k. Nowego Sącza zatytułowana: „Święci Diecezji Tarnowskiej”. Płaskorzeźba przedstawia Ojca Świętego w czasie podniesienia Eucharystii. W tle nad postacią Ojca Świętego znajdują się 3 postacie (od lewej) Św. Kinga, Św. Stanisław – biskup Szczepanowski i Św. Świerad z Tropia. Płaskorzeźbę nazywamy „proroczą” ponieważ artysta wyrzeźbił ją w 1979 r., a więc 20 lat przed wizytą Ojca Świętego w Starym Sączu, kiedy Św. Kinga była Błogosławioną. Pomiędzy gablotami znajdują się meble z Mszy św. kanonizacyjnej w Starym Sączu tzn. papieski tron kanonizacyjny, meble asysty i ambonka - w czasie kanonizacji są używane dwa trony papieskie: jeden do liturgii, a drugi kanonizacyjny do odczytania dekretu kanonizacyjnego. Znajduje się tu ekwipunek osobisty Ojca Świętego do turystyki pieszej: buty, sweter, plecak, czapka, rękawiczki. Zobaczymy narty na których jeździł jako papież, które z Watykanu trafiły do Starego Sącza. Zobaczymy również drobne pamiątki z wizyt apostolskich: karty wstępu do sektorów, przypinki, plakietki, proporczyki, kartki okolicznościowe, znaczki pocztowe, kilka medali wybitych przy okazji kanonizacji różnych świętych. Krzyż podarowany przez młodzież 1983r. w czasie światowego Dnia Młodzieży w Austrii, rytuał liturgiczny nabożeństw VII Pielgrzymki do Ojczyzny w 1999r. i album „Ojciec Święty na Ziemi Sądeckiej” podpisany osobiście przez Ojca Świętego, jak również długopis z pierwszej pielgrzymki do Diecezji Tarnowskiej w 1987r. którym podpisywał Kronikę chóru Pueri Cantores. Znajdują się tu również pamiątki związane z pobytem Ojca Świętego w Starym Sączu podczas Mszy Świętej kanonizacyjnej w Starym Sączu w dniu 16.06.1999. Zobaczymy pamiątkowy medal z okazji kanonizacji Św. Kingi, świeczniki wyrzeźbione w bryłach solnych z kopalni soli w Bochni używane podczas Mszy Św. W ekspozycji znajduje się również Ornat z Mszy Św. kanonizacyjnej w Starym Sączu. Zobaczymy białą sutannę z pasem papieskim, buty, piuskę, których Ojciec Święty używał przed rokiem 1999. Jednym z najcenniejszych eksponatów jest pierwsza piuska Ojca Świętego podpisana od spodu w dniu inauguracji pontyfikatu 22 października 1978.
A – 77,00zł; B – 66,00 zł; C – 53,00 zł
|
Ziemia Sądecka- miodowa kraina
Muzeum „Sądecki Bartnik”
istnieje od 10 lat. To największe muzeum tego typu w Polsce. Muzealną kolekcję tworzą zbiory własne przywiezione z licznych podróży po Polsce i świecie, oraz eksponaty zakupione od krakowskiego pszczelarza Bogdana Szymusia. W stróżach można oglądać ponad 100 uli. Są tutaj ule: kłodowe, figuralne, ramkowe, oraz słomiane kószki. Pszczele domy pochodzą z różnych regionów Polski – niektóre z nich mają niesamowite kształty i kolory. Unikalnym motywem wśród uli figuralnych jest św. Ambroży, patron pszczelarzy przedstawiony na wszystkie możliwe sposoby.
|
 |
Zbiory wzbogaca dodatkowo zestaw urządzeń i narzędzi pszczelarskich: podkurzaczy, miodarek, rojołapek, pras do wytopu wosku i produkcji węzy, świec, oraz przedmiotów służących do hodowli matek. Wiele eksponatów to prawdziwe rarytasy, jak na przykład kłoda na pięć rodzin pszczelich zwana dla swojej rangi „Królem” i i ul snozowy - Dzierżona - oba z 1822 roku i oba wpisane do rejestru zabytków, czy stuletnia cieplarka do hodowli matek pszczelich. W zbiorach znajduje się także rarytas, zwłaszcza dla pszczelarzy - pierwszy ul ramowy na świecie, zwany od nazwiska konstruktora "Ulem Hubnera". Ule figuralne, zwłaszcza "Św. Ambroży" (patron pszczelarzy) i "Diabeł", bez którego nie można sobie nawet wyobrazić porządnej pasieki (w wierzeniach chronił on bowiem pszczoły i pszczelarzy od zła), budzą niekłamany zachwyt. W jednej z chat wystawienniczych stworzono przy współpracy z Małopolskim Instytutem Kultury, Interaktywną ekspozycję „Sekrety ula”. To właśnie tu goście gospodarstwa zdobywają wiedzę o życiu pszczelego społeczeństwa, funkcjach poszczególnych członków rodziny, pracach pszczół w ulu i poza nim, związku pszczoły i człowieka. Stojący z boku ul obserwacyjny pozwala choć przez szybę „zaprzyjaźnić się z żywymi pszczołami”. Wizytówką muzeum są warsztaty i prezentacje multimedialne. Latem jest to miodobranie w żywej pasiece pt. „Jak dobrać się do miodu”, a przez cały rok spotkania: „Czysta świeczka, czyli o wosku pszczelim”, „Gdzie pieprz łączy się z miodem – pieczeniem pierników”, „Rola owadów społecznych w środowisku naturalnym”, „Z pszczołą w herbie”, „Siedem produktów pszczelich” czy „Pszczoła mrówce rada”. Podczas nich, gospodarze dzielą się z gośćmi i swoja wiedzą i fascynacją pszczołami. Jedną z atrakcji jaką "Sądecki Bartnik" oferuje najmłodszym jest Pszczela wioska. Znajduję się tutaj duży plac zabaw wyposażony w huśtawki, drabinki do wspinaczek, piaskownica i wiele innych atrakcji. Do niewątpliwych atrakcji, na które mogą liczyć zwiedzający, należy także zwierzyniec. Hoduje się w nim m.in. strusie afrykańskie, konie huculskie i kucyki. Najmłodsi turyści mogą pojeździć na koniach lub możemy wszyscy wybrać się na przejażdżkę wozem konnym po okolicy. Proponujemy również udać się na degustację miodów. W programie pobytu można zorganizować ognisko dla dzieci lub wykupić obiad w miodowej chacie.
Ołtarz Papieski w Starym Sączu. Pozostały po kanonizacji św. Kingi Ołtarz Papieski w Starym Sączu to unikat na światową skalę. Funkcjonuje on na zasadzie sanktuarium. W pomieszczeniach pod ołtarzem znajduje się Sala Pamięci, w której można zobaczyć pamiątki z pielgrzymki Jana Pawła II. Jego sprzęt turystyczny i osobisty. Ołtarz wraz z Salą Pamięci stanowią niezwykłą pamiątkę wizyty Jana Pawła II w Starym Sączu w dniu 16.06.1999 roku. Jednym z ciekawszych eksponatów jest prorocza płaskorzeźba Franciszka Palki z Paszyna k. Nowego Sącza zatytułowana: „Święci Diecezji Tarnowskiej”. Płaskorzeźba przedstawia Ojca Świętego w czasie podniesienia Eucharystii. W tle nad postacią Ojca Świętego znajdują się 3 postacie (od lewej) Św. Kinga, Św. Stanisław – biskup Szczepanowski i Św. Świerad z Tropia. Płaskorzeźbę nazywamy „proroczą” ponieważ artysta wyrzeźbił ją w 1979 r., a więc 20 lat przed wizytą Ojca Świętego w Starym Sączu, kiedy Św. Kinga była Błogosławioną. Pomiędzy gablotami znajdują się meble z Mszy św. kanonizacyjnej w Starym Sączu tzn. papieski tron kanonizacyjny, meble asysty i ambonka - w czasie kanonizacji są używane dwa trony papieskie: jeden do liturgii, a drugi kanonizacyjny do odczytania dekretu kanonizacyjnego. Znajduje się tu ekwipunek osobisty Ojca Świętego do turystyki pieszej: buty firmy Dolomite, sweter, plecak, czapka, rękawiczki i buty do codziennej porannej gimnastyki. Zobaczymy narty na których jeździł jako papież, które z Watykanu trafiły do Starego Sącza.
A – 105.00zł; B – 94,00 zł; C –
78,00 zł
|
 |