WYCIECZKI AUTOKAROWE

WYCIECZKI JEDNODNIOWE


WYCIECZKI DWUDNIOWE


WYCIECZKI TRZYDNIOWE

::: Warszawa

   

Ojcowski Park Narodowy „ W krainie Łokietka”

Ojcowski Park Narodowy jest najmniejszym z 23 Parków Narodowych w Polsce, jego powierzchnia wynosi ok 21 km². Został utworzony w 1956 roku z inicjatywy profesora Władysława Szafera. Położony jest w południowej części Wyżyny Krakowsko - Częstochowskiej, 20 km na północny zachód od Krakowa. Swoim zasięgiem Park obejmuje fragmenty dwóch dolin: Doliny Prądnika - 12 km i Doliny Sąspowskiej - 4,5 km. Ukształtowanie terenu  wpływa na specyficzny mikroklimat Parku. Można tu wyróżnić 20 różnych jednostek mikroklimatycznych. Tak duża różnorodność ma wpływ na ilość występujących tu gatunków roślin, począwszy od gatunków górskich, aż po gatunki stepowe. Innym charakterystycznym elementem Parku są jaskinie. Obecnie poznanych jest ponad 700, z czego tylko 2 najdłuższe są udostępnione dla turystów (Łokietka i Ciemna). W wielu tutejszych jaskiniach w okresie zimowym hibernują nietoperze, w okresie letnim rzadziej spotykane. Ze względu na dużą liczbę gatunków nietoperzy zamieszkujących tutejsze jaskinie, sylwetka tego ssaka została umieszczona w godle Ojcowskiego Parku Narodowego.

  1. Balice Lotnisko - Ojcowski Park Narodowy - Muzeum Przyrodnicze+ Jaskinia Łokietka
  2. Wycieczka obejmuje zwiedzanie terminalu Międzynarodowego Portu Lotniczego im. Jana Pawła II, połączone z wejściem na taras widokowy. W 1995 roku przeprowadzono modernizację terminalu oraz remont kapitalny pasa startowego, z jednoczesnym jego wydłużeniem do 2550 m .Umocniło to pozycję Międzynarodowego Portu Lotniczego Kraków – Balice, jako drugiego po porcie Lotniczym Warszawa – Okęcie, węzła komunikacji lotniczej w Polsce, przygotowanego do obsługi wszystkich typów samolotów pasażerskich. Muzeum Przyrodnicze OPN – Muzeum prezentuje zagadnienia związane z przyrodą, geologią i historią Doliny Prądnika . Forma prezentacji owych zagadnień sprawi, że nawet osoby nie interesujące się szczegółowo tą tematyką będą mogły w przystępny sposób zapoznać się z tym co będzie nas otaczać podczas późniejszego zwiedzania Ojcowskiego Parku narodowego. W multimedialnym muzeum będzie można m. in. zobaczyć trójwymiarowy film przedstawiający powstanie Doliny Prądnika, czeka nas również wizyta w sztucznej jaskini gdzie słychać odgłosy nietoperzy a ze stropu kapie deszcz jaskiniowy. Oprócz tego zobaczyć można zwierzęta zamieszkujące tereny OPN. Jaskinia Łokietka – najdłuższa jaskinia na terenie Parku - 320 m. Według legendy w XIV w. w jaskini miał się ukrywać książę Władysław Łokietek uciekając przed czeskimi wojskami w czasie rywalizacji o tron z królem Wacławem II. Dzięki sprytowi, pomocy pająka oraz miejscowej ludności spędził w jaskini sześć tygodni, przeczekując w ten sposób niesprzyjający dla niego okres. Jaskinia położona jest w północnym zboczu Góry Chełmowej, ok 125 m nad dnem Doliny Sąspowskiej. Jaskinia jednootworowa o rozwinięciu poziomym, oświetlona elektrycznie, temperatura stała 7,5°C, zwiedzanie wyłącznie z przewodnikiem, czas zwiedzania ok 30 min.

    Czas wycieczki: 8 – 9 godzin
    A –89,50 zł; B – 79,00 zł; C – 65,00 zł

  3. Ojcowski Park Narodowy - Muzeum Przyrodnicze+ Jaskinia Łokietka – Rejs Statkiem
  4. Muzeum Przyrodnicze OPN – Muzeum prezentuje zagadnienia związane z przyrodą, geologią i historią Doliny Prądnika . Forma prezentacji owych zagadnień sprawi, że nawet osoby nie interesujące się szczegółowo tą tematyką będą mogły w przystępny sposób zapoznać się z tym co będzie nas otaczać podczas późniejszego zwiedzania Ojcowskiego Parku narodowego. W multimedialnym muzeum będzie można m. in. zobaczyć trójwymiarowy film przedstawiający powstanie Doliny Prądnika, czeka nas również wizyta w sztucznej jaskini gdzie słychać odgłosy nietoperzy a ze stropu kapie deszcz jaskiniowy. Oprócz tego zobaczyć można zwierzęta zamieszkujące tereny OPN. Jaskinia Łokietka – najdłuższa jaskinia na terenie Parku - 320 m. Według legendy w XIV w. w jaskini miał się ukrywać książę Władysław Łokietek uciekając przed czeskimi wojskami w czasie rywalizacji o tron z królem Wacławem II. Dzięki sprytowi, pomocy pająka oraz miejscowej ludności spędził w jaskini sześć tygodni, przeczekując w ten sposób niesprzyjający dla niego okres. Jaskinia położona jest w północnym zboczu Góry Chełmowej, ok 125 m nad dnem Doliny Sąspowskiej. Jaskinia jednootworowa o rozwinięciu poziomym, oświetlona elektrycznie, temperatura stała 7,5°C, zwiedzanie wyłącznie z przewodnikiem, czas zwiedzania ok 30 min. Statek boczno kołowy „Legenda” to coś dla miłośników podziwiania krajobrazów z szerszej perspektywy. Siedząc wygodnie przy stoliku z otwartego pokładu górnego ujrzysz iście kapitańskie widoki. Zdjęcia, które zrobisz podczas rejsu będą się odznaczać unikalną pod Wawelem perspektywą z „bocianiego gniazda”. Chociaż górny pokład nie jest zadaszony to i tak „Legendzie” żadna pogoda nie jest strasznadolny pokład jest bowiem całkowicie przeszklony, więc widoki można podziwiać nie martwiąc się o wiatr czy oberwanie chmury. Ponadto, tutaj dodatkową atrakcją jest możliwość obserwowania mechanizmu bocznych kół łopatkowych napędzających statek w trakcie rejsu. Polecamy zwłaszcza najmłodszym pasażerom. Statek „Legenda” jest wyposażony w system audio, dzięki któremu podczas rejsu regularnego można usłyszeć historię mijanej okolicy. Zarówno na pokładzie górnym statku „Legenda”, jak i dolnym znajdują się stabilne stoliki, z których możesz skorzystać.

    Czas wycieczki: 8 – 9 godzin
    A –98,00 zł; B – 87,00 zł; C – 74,00 zł

  5. Balice ( lotnisko ) - Jaskinia Wierzchowska - Pieskowa Skała ( Zamek )

    JASKINIA WIERZCHOWSKA GÓRNA powstała w wapieniach górnojurajskich stanowiąc doskonały przykład podziemnej formy krasowej. Długość Jaskini Wierzchowskiej to prawie 1000 m podziemnego labiryntu wiodącego przez bajkowe w wystroju i ukształtowaniu sale i korytarze. To największa jaskinia na terenie Jury Krakowskiej. Jej wnętrze budziło zainteresowanie wśród naukowców już w XIX w. Badania naukowe prowadzone wówczas m.in. przez Jana Zawiszę oraz Gotfryda Ossowskiego dały materialne dowody intensywnego osadnictwa w epoce neolitu (ok. 7 tys. lat). Podczas prac archeologicznych znaleziono fragmenty naczyń, narzędzi, ślady po ogniskach. Ciekawie prezentują się osady jaskiniowe z punktu widzenia paleontologii. W namulisku natrafiono m.in. na kości niedźwiedzi jaskiniowych, hien oraz innych zwierząt występujących na tym obszarze w epoce lodowcowej. Zamek Pieskowa Skała – najlepiej zachowany zamek na Szlaku Orlich Gniazd. Wybudowany w XIV wieku z inicjatywy króla Kazimierza Wielkiego jako jeden z wielu zamków zabezpieczających szlak handlowy łączący Małopolskę ze Śląskiem. Obecnie ten piękny renesansowy Zamek jest oddziałem Zamku Królewskiego na Wawelu. Oryginalne wyposażenie wnętrz zamkowych nie przetrwało do dnia dzisiejszego. W komnatach urządzone są trzy stałe ekspozycje oparte o eksponaty ze zbiorów wawelskich. 
    Tematyka wystaw to: 
    1. Przemiany stylowe w dziejach sztuki europejskiej od średniowiecza po dwudziestolecie międzywojenne, 
    2. Historia Pieskowej Skały, 
    3. Galeria Malarstwa Angielskiego. 
    Zamek ten wielokrotnie służył za plan zdjęciowy do filmów i seriali, takich jak "Janosik", "Stawka większa niż życie", "Pierścień i Róża", "Ogniem i Mieczem". W bliskiej okolicy Zamku znajduje się najsłynniejsza skała na terenie OPN - Maczuga Herkulesa. Malowniczo usytuowana Skała, którą wg jednej z legend postawił w tym miejscu sam Diabeł, realizując zakład z Panem Twardowskim. Wycieczka obejmuje zwiedzanie terminalu Międzynarodowego Portu Lotniczego im. Jana Pawła II, połączone z wejściem na taras widokowy. W 1995 roku przeprowadzono modernizację terminalu oraz remont kapitalny pasa startowego, z jednoczesnym jego wydłużeniem do 2550 m .Umocniło to pozycję Międzynarodowego Portu Lotniczego Kraków – Balice, jako drugiego po porcie Lotniczym Warszawa – Okęcie, węzła komunikacji lotniczej w Polsce, przygotowanego do obsługi wszystkich typów samolotów pasażerskich.

    Czas wycieczki: 8 – 9 godzin
    A – 105,50 zł; B – 92,50 zł; C – 78,50 zł; ( + 10,00 zł – ognisko )


  6. Ojcowski Park Narodowy – Dolina Prądnika

    Jaskinia Łokietka – najdłuższa jaskinia na terenie Parku - 320 m. Według legendy w XIV w. w jaskini miał się ukrywać książę Władysław Łokietek uciekając przed czeskimi wojskami w czasie rywalizacji o tron z królem Wacławem II. Dzięki sprytowi, pomocy pająka oraz miejscowej ludności spędził w jaskini sześć tygodni, przeczekując w ten sposób niesprzyjający dla niego okres. Jaskinia położona jest w północnym zboczu Góry Chełmowej, ok 125 m nad dnem Doliny Sąspowskiej. Jaskinia jednootworowa o rozwinięciu poziomym, oświetlona elektrycznie, temperatura stała 7,5°C, zwiedzanie wyłącznie z przewodnikiem, czas zwiedzania ok 30 min. Muzeum Przyrodnicze OPN – Muzeum prezentuje zagadnienia związane z przyrodą, geologią i historią Doliny Prądnika . Forma prezentacji owych zagadnień sprawi, że nawet osoby nie interesujące się szczegółowo tą tematyką będą mogły w przystępny sposób zapoznać się z tym co będzie nas otaczać podczas późniejszego zwiedzania Ojcowskiego Parku narodowego. W multimedialnym muzeum będzie można m. in. zobaczyć trójwymiarowy film przedstawiający powstanie Doliny Prądnika, czeka nas również wizyta w sztucznej jaskini gdzie słychać odgłosy nietoperzy a ze stropu kapie deszcz jaskiniowy. Oprócz tego zobaczyć można zwierzęta zamieszkujące tereny OPN. Zamek Pieskowa Skała – najlepiej zachowany zamek na Szlaku Orlich Gniazd. Wybudowany w XIV wieku z inicjatywy króla Kazimierza Wielkiego jako jeden z wielu zamków zabezpieczających szlak handlowy łączący Małopolskę ze Śląskiem. Obecnie ten piękny renesansowy Zamek jest oddziałem Zamku Królewskiego na Wawelu. Oryginalne wyposażenie wnętrz zamkowych nie przetrwało do dnia dzisiejszego. W komnatach urządzone są trzy stałe ekspozycje oparte o eksponaty ze zbiorów wawelskich. 
    Tematyka wystaw to:
    1. Przemiany stylowe w dziejach sztuki europejskiej od średniowiecza po dwudziestolecie międzywojenne, 
    2. Historia Pieskowej Skały, 
    3. Galeria Malarstwa Angielskiego. 
    Zamek ten wielokrotnie służył za plan zdjęciowy do filmów i seriali, takich jak "Janosik", "Stawka większa niż życie", "Pierścień i Róża", "Ogniem i Mieczem". W bliskiej okolicy Zamku znajduje się najsłynniejsza skała na terenie OPN - Maczuga Herkulesa. Malowniczo usytuowana Skała, którą wg jednej z legend postawił w tym miejscu sam Diabeł, realizując zakład z Panem Twardowskim. 

    Czas wycieczki: 9 – 10 godzin
    A – 99,00 zł; B – 87,00 zł; C – 74,00 zł