WYCIECZKI AUTOKAROWE

WYCIECZKI JEDNODNIOWE


WYCIECZKI DWUDNIOWE


WYCIECZKI TRZYDNIOWE

::: Warszawa

   

Oświęcim

W Oświęcimiu znajduje się największy hitlerowski obóz koncentracyjny i zagłady uruchomiony 14.06.1940. Obejmował on 2 główne obozy: Oświęcim i Brzezinkę, oraz ok. 40 podobozów. Szczególnym okrucieństwem wsławili się hitlerowcy wobec żydów oraz więźniów politycznych. Obóz został wyzwolony 27.01.1945 r.

Na terenie obozu w Brzezince znajduje się pomnik Ofiar Oświęcimia, odsłonięty w 1967 roku. Obecnie muzeum to jest licznie odwiedzane przez grupy młodzieży szkolnej oraz dorosłych zarówno z polski jak i z rożnych stron świata.

  1. Wadowice – Oświęcim 
    WERSJA OGÓLNA + WERSJA ROZSZERZONA 

  2. WADOWICE 
    11 kwietnia 2014 otwarto nowe muzeum Jana Pawła II w Wadowicach. Całość została podzielona na 16 stref. Ich przejście ma przypominać pielgrzymkę a także drogę Karola Wojtyły: od małego Lolka z Wadowic, przez metropolitę krakowskiego, po głowę kościoła i świętego.„ Chcemy, aby na tej wystawie każdy indywidualnie spotkał się z Ojcem Świętym - dla nas ważne są odczucia” - mówi Barbara Kłaput, autorka nowej wystawy. Sercem nowej ekspozycji jest mieszkanie Wojtyłów. "Choć nie jest oryginalne, staraliśmy się odtworzyć je bardzo wiernie". W strefie poświęconej zamachowi na Ojca Świętego w podłodze umieszczono pistolet, z którego Ali Agca strzelał do Jana Pawła II. W sali poświęconej śmierci papieża jest natomiast oryginalna biblia, którą współpracownicy czytali przy umierającym Janie Pawle II. Na 350 stronie jest w niej niewielka adnotacja ołówkiem "Amen" i znak krzyża.

    Oświęcim. Rozwój nauczania o ludobójstwie i Holokauście ułatwić ma polskim uczniom nowy projekt „Zrozumieć więcej” Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście. Jego celem jest wsparcie merytoryczne oraz organizacyjne przygotowania, przeprowadzenia oraz podsumowania wyjazdów do Miejsca Pamięci Auschwitz. Łączy się to również z wprowadzeniem ulgowych opłat za zwiedzanie Muzeum z przewodnikiem. Projekt przeznaczony jest dla zorganizowanych grup młodzieży gimnazjalnej, uczniów ze szkół ponad gimnazjalnych oraz studentów z Polski.  Ma on podkreślić potrzebę nauczania o II wojnie światowej i niemieckich obozach koncentracyjnych wśród młodzieży, która zgodnie  z nową podstawą programową będzie uczyć się historii najnowszej dopiero w szkołach ponad gimnazjalnych.

    • Zwiedzanie ogólne 
    (czas zwiedzania ok. 3 godz.):

    zwiedzanie wystawy stałej oraz obiektów na terenie obozu macierzystego Auschwitz I; zwiedzanie najważniejszych obiektów poobozowych w obozie Auschwitz II-Birkenau: baraki więźniarskie, rampa wyładowcza, ruiny komór gazowych i krematoriów II lub III.


    • Zwiedzanie rozszerzone 
    (czas zwiedzania ok. 5 godz.):

    specjalistyczne zwiedzanie obozu Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau poszerzone o wybrane wystawy narodowe oraz tzw. Centralnej Sauny i ruin komór gazowych i krematoriów IV i V.

    Czas wycieczki: 8 – 9 godzin

    A – 92,50 zł; B – 86,00 zł; C – 67,00zł; 
    (wersja ogólna)

    A – 95,50 zł; B – 92,50 zł; C – 72,00zł; 
    (wersja rozszerzona + 2 h)

     

  3. Wadowice – Oświęcim 
    WARSZTATY EDUKACYJNE 

    WADOWICE
    11 kwietnia 2014 otwarto nowe muzeum Jana Pawła II w Wadowicach. Całość została podzielona na 16 stref. Ich przejście ma przypominać pielgrzymkę a także drogę Karola Wojtyły: od małego Lolka z Wadowic, przez metropolitę krakowskiego, po głowę kościoła i świętego.„ Chcemy, aby na tej wystawie każdy indywidualnie spotkał się z Ojcem Świętym - dla nas ważne są odczucia” - mówi Barbara Kłaput, autorka nowej wystawy. Sercem nowej ekspozycji jest mieszkanie Wojtyłów. "Choć nie jest oryginalne, staraliśmy się odtworzyć je bardzo wiernie". W strefie poświęconej zamachowi na Ojca Świętego w podłodze umieszczono pistolet, z którego Ali Agca strzelał do Jana Pawła II. W sali poświęconej śmierci papieża jest natomiast oryginalna biblia, którą współpracownicy czytali przy umierającym Janie Pawle II. Na 350 stronie jest w niej niewielka adnotacja ołówkiem "Amen" i znak krzyża.

    Oświęcim. Rozwój nauczania o ludobójstwie i Holokauście ułatwić ma polskim uczniom nowy projekt „Zrozumieć więcej” Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście. Jego celem jest wsparcie merytoryczne oraz organizacyjne przygotowania, przeprowadzenia wyjazdów do Miejsca Pamięci Auschwitz wzbogacone o warsztaty edukacyjne. Interaktywne zajęcia prowadzone przez edukatorów z Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau, będące uzupełnieniem zwiedzania terenów byłego niemieckiego nazistowskiego obozu Auschwitz-Birkenau. Każdy warsztat rozpoczyna się wprowadzeniem w daną tematykę zajęć, jednak zasadniczą jego częścią jest praca w grupach (analiza i interpretacja dokumentów, fotografii i tekstów źródłowych), referowanie przydzielonych zagadnień przez uczestników oraz podsumowująca dyskusja pod kierunkiem edukatora. Czas zajęć: ok. 1,5 godziny

    - Dokument archiwalny jako dowód zbrodni
    Warsztaty w Archiwum prezentujące wybrane zespoły dokumentów, świadczących o funkcjach obozu i będących dowodami zbrodni popełnionych w KL Auschwitz. Ich celem jest poznanie historii KL Auschwitz poprzez prezentację i analizę wybranych dokumentów przechowywanych w Archiwum.
    - Dzieci i młodzież w KL Auschwitz
    Wśród deportowanych do KL Auschwitz ponad 200 tysięcy to dzieci i młodzież rożnej narodowości. Na podstawie wybranych dokumentów dotyczących m.in. dzieci i młodzieży polskiej, żydowskiej i romskiej uczestnicy warsztatów mogą zrekonstruować ich los od momentu ich deportacji do obozu. Celem warsztatów jest pokazanie, że wśród deportowanych byli nie tylko dorośli, ale także dzieci i młodociani, niejednokrotnie ich rówieśnicy, których dzieciństwo, a także wczesna młodość jakże różniła się od tej, w jakiej oni sami wyrastają. 
    - Los jednostki w obozie na podstawie dokumentów i fotografii 
    Celem warsztatu jest podsumowanie wizyty w Muzeum Auschwitz-Birkenau. Po zwiedzeniu Muzeum i Miejsca Pamięci uczniowie są zawsze głęboko poruszeni. Zobaczyli jak działała straszna machina zagłady. Widzieli setki zdjęć więźniów, rzeczy i włosy zamordowanych. Jednak w tym ogromie zbrodni umyka los pojedynczego człowieka, więźnia, ofiary obozu. Kim był? Skąd pochodził? Co myślał i czuł? Jaki był jego los obozowy? 

    Czas wycieczki: 8 – 9 godzin 
    A – 99,00 zł; B – 98,00 zł; C – 76,50zł; 

  4. Wadowice – Oświęcim / PRELEKCJE EDUKACYJNE /
    WADOWICE - We wrześniu 2010 roku rozpoczęła się gruntowna przebudowa domu rodzinnego Jana Pawła - kamienicy przy ul. Kościelnej 7, w której przed II wojną światową mieszkała rodzina Wojtyłów, a od roku 1984 działało papieskie muzeum. Równocześnie trwają prace przygotowujące nową, multimedialną ekspozycję, która pozwoli zwiedzającym wędrować u boku Ojca Świętego przez różne etapy Jego życia, skłoni do refleksji, ale także zapozna z atmosferą i realiami przedwojennych Wadowic. Oświęcim. Rozwój nauczania o ludobójstwie i Holokauście ułatwić ma polskim uczniom nowy projekt „Zrozumieć więcej” Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście. Jego celem jest wsparcie merytoryczne oraz organizacyjne przygotowania, przeprowadzenia wyjazdów do Miejsca Pamięci Auschwitz wzbogacone o prelekcje edukacyjne. Prowadzone przez pracowników Muzeum w Archiwum, Filmotece oraz Dziale Zbiorów. Dotyczą zagadnień związanych z systemem dokumentacji obozowej, jak również sztuki tworzonej w obozie oraz reprezentacji Auschwitz w sztuce filmowej. Obejmują wprowadzenie do tematu połączone z prezentacją wybranych archiwaliów i dzieł sztuki, a także filmów dokumentalnych, etiud filmowych i fragmentów filmów fabularnych. Czas zajęć ok. 1 godzina.

    - Charakterystyka zasobu archiwalnego 
    Prelekcja ma na celu zapoznanie uczestników z najważniejszymi i najciekawszymi dokumentami ze zbiorów archiwalnych Muzeum. Uczestnicy prelekcji mają możliwość prześledzenia nie tylko funkcjonowania biurokracji obozowej, ale przede wszystkim poznania losów konkretnych więźniów, odzwierciedlonych w wybranych dokumentach. Celem prelekcji jest również przedstawienie samego archiwum i opis działalności tego działu Muzeum

    - Prelekcja filmowa
    Prelekcja na uzgodniony wcześniej temat z historii Auschwitz i Holokaustu, składająca się z krótkiego wprowadzenia oraz projekcji filmów dokumentalnych i fabularnych. Dobór filmów uzależniony jest od grupy wiekowej uczestników. Istnieje również możliwość przygotowania zestawu filmów lub montażu wybranych fragmentów na życzenie zamawiającego.

    - Sztuka w KL Auschwitz
    Celem prelekcji jest zapoznanie odbiorców z twórczością plastyczną więźniów obozu Auschwitz. Prelekcja połączona jest z prezentacją wybranych oryginalnych prac plastycznych więźniów traktowanych jako dokument historii. Większość z  nich to obrazy, grafiki, rzeźby i przedmioty użytkowe powstałe w okresie funkcjonowania obozu na zlecenie władz obozowych, na potrzeby obozu, jak i na prywatne zamówienie esesmanów. Niezwykle interesującą grupę stanowią prace wykonane przez więźniów nielegalnie. 

Czas wycieczki: 8 – 9 godzin 
A – 95,50 zł;  B – 87,50 zł;   C – 72,00zł; 

  1. Wadowice – Oświęcim  
    /PREZENTACJE MULTIMEDIALNE/

    11 kwietnia 2014 otwarto nowe muzeum Jana Pawła II w Wadowicach. Całość została podzielona na 16 stref. Ich przejście ma przypominać pielgrzymkę a także drogę Karola Wojtyły: od małego Lolka z Wadowic, przez metropolitę krakowskiego, po głowę kościoła i świętego.„ Chcemy, aby na tej wystawie każdy indywidualnie spotkał się z Ojcem Świętym - dla nas ważne są odczucia” - mówi Barbara Kłaput, autorka nowej wystawy. Sercem nowej ekspozycji jest mieszkanie Wojtyłów. "Choć nie jest oryginalne, staraliśmy się odtworzyć je bardzo wiernie". W strefie poświęconej zamachowi na Ojca Świętego w podłodze umieszczono pistolet, z którego Ali Agca strzelał do Jana Pawła II. W sali poświęconej śmierci papieża jest natomiast oryginalna biblia, którą współpracownicy czytali przy umierającym Janie Pawle II. Na 350 stronie jest w niej niewielka adnotacja ołówkiem "Amen" i znak krzyża.
    Oświęcim. Rozwój nauczania o ludobójstwie i Holokauście ułatwić ma polskim uczniom nowy projekt „Zrozumieć więcej” Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście. Jego celem jest wsparcie merytoryczne oraz organizacyjne przygotowania, przeprowadzenia wyjazdów do Miejsca Pamięci Auschwitz wzbogacone o prezentacje multimedialne. Ukazują sylwetki więźniów i ich losy, a także wybrane  aspekty funkcjonowania obozu. W prezentacjach przedstawione są dokumenty archiwalne, zdjęcia oraz przedmioty i obiekty poobozowe. Zajęcia kończą się podsumowaniem i dyskusją. Czas zajęć ok. 1,5 godziny.
    - Los młodocianych więźniów 
    Młodociani murarze zatrudniani byli przy rozbudowie obozu, w tym komór gazowych i krematoriów, padali ofiarą pseudomedycznych eksperymentów, byli „szpilowani”, trafiali do bunkra w bloku 11 i ginęli pod „Ścianą Śmierci”. Podstawę prezentacji stanowi zachowany fragment Książki „Maurerschule” (Szkółki murarskiej) obejmujący okres od 3 października 1942 r. do 1 czerwca 1943 r. i zawierający 1500 wpisów odnoszących się do 997 więźniów. Prezentacja wykracza poza ramy czasowe tego dokumentu, ukazując dalsze losy pewnej wybranej grupy więźniów, których nazwiska widnieją w Książce „Maurerschule”.

    - Ucieczki 
    Niniejsza prezentacja jest próbą odtworzenia historii kilku ucieczek. Przedstawia przygotowania do ucieczek oraz ich przebieg. Fakt ucieczek odnotowywano w różnych  dokumentach obozowych. Komendantura rozsyłała listy gończe w postaci telegramów. Konsekwencją ucieczek były represje wobec współwięźniów i rodziny. W przypadku schwytania zbiega bądź zbiegów karano ich na oczach całego obozu, co miało być przestrogą dla innych. Odzwierciedlają to przedstawione w niniejszej prezentacji jednostkowe losy uciekinierów.

    - Los więźniów z bloku 4 w obozie macierzystym Auschwitz
    Podstawę prezentacji stanowi „Książka bloku 4”. Dokument obejmujący okres od 20.01.1942 do 22.08.1942 r. zawiera łącznie 2100 wpisów odnoszących się do 2047 więźniów mężczyzn. Prezentacja wykraczając poza ramy czasowe tego dokumentu ukazuje — w oparciu o inne zespoły akt — losy pewnej wybranej grupy więźniów, których nazwiska zapisały się w historii obozu. Więźniowie z tego bloku trafiali do bunkra, byli kierowani do karnej kompanii, padali ofiarą egzekucji. W bloku tym przebywali członkowie obozowego ruchu oporu. 

Czas wycieczki: 8 – 9 godzin 
A – 97,50 zł;  B – 95,50 zł;   C – 75,00zł; 

  1. Oświęcim – Pszczyna 

    Pszczyna – zwiedzamy Muzeum Zamkowe składające się z dwóch równoległych do siebie budynków, połączonych murami. Zamek ten należy do nielicznych muzeów w Europie, które zachowały historyczne, bogate wyposażenie, prezentując autentyczną w nastroju i umeblowaniu, rezydencję magnacką. Ekspozycja zawiera: apartamenty cesarza Wilhelma II i wnętrza mieszkalne XIX – XX w., gabinet miniatur, XV-wieczne piwnice gotyckie, zbrojownię. 
    Zachowane i autentyczne Miejsce Pamięci to dwie części byłego obozu koncentracyjnego: Auschwitz I i Auschwitz II-Birkeanu. Wizyta z przewodnikiem pozwoli lepiej zrozumieć to unikatowe miejsce. Potrzeba na to co najmniej 3,5 godziny. Początkowo w obozie Niemcy umieszczali polskich więźniów politycznych. Od wiosny 1942 r. Auschwitz stał się największym miejscem mordu na Żydach przywożonych w ramach nazistowskiego planu ich zagłady. Życie straciło tu ponad 1,1 mln mężczyzn, kobiet i dzieci. Dramat autentycznego miejsca nadaje wyjątkowy sens prowadzonej tu edukacji, rozpiętej pomiędzy tragedią Auschwitz a trudnymi problemami współczesności. Zachować Pamięć - Zachować Miejsce Pamięci. Musimy razem powstrzymać nieodwracalne zmiany zagrażające autentyzmowi tego miejsca. Kampania Intervene Now wspiera zachowanie Miejsca Pamięci dla przyszłych pokoleń.
    Czas wycieczki: 9 – 10 godzin

    A – 106,00 zł;   B – 99,00zł;  
    C – 78,00zł - zwiedzanie z przewodnikiem Muzeum w Oświęcimiu - Brzezince  + zwiedzanie z przewodnikiem Muzeum Zamkowe w Pszczynie