WYCIECZKI AUTOKAROWE

WYCIECZKI JEDNODNIOWE


WYCIECZKI DWUDNIOWE


WYCIECZKI TRZYDNIOWE

::: Warszawa

   

Kalwaria Zebrzydowska - Wadowice

Sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej jest jednym z najczęściej odwiedzanych miejsc pątniczych w Polsce, oraz jest zaliczane do najciekawszych założeń krajobrazowo-architektonicznych w Europie. Rocznie przybywa tu ponad milion pielgrzymów. Największą frekwencją cieszą się obchody Wielkiego Tygodnia z Chwalebnym Misterium Pańskim oraz uroczystości Pogrzebu i Triumfu Matki Bożej w sierpniu. Sanktuarium kalwaryjskie rozłożyło się na stokach góry Lanckorońskiej 530 m. i góry Żar 527 m. Administracyjnie należy do archidiecezji Krakowskiej. Sanktuarium Składa się z barokowej bazyliki pw. Matki Bożej Anielskiej, z klasztoru bernardynów oraz zespołu kościółków i kaplic rozmieszczonych na przestrzeni 6 km wkomponowanych w krajobraz przypominający miejsca święte w Jerozolimie.

  1. Kalwaria Zebrzydowska (Sanktuarium) – Wadowice
  2. Początki Sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej sięgają roku 1600, kiedy to Mikołaj Zebrzydowski, wojewoda krakowski, wzniósł na górze Żarek kaplicę Ukrzyżowania Pana Jezusa według gipsowego modelu jerozolimskiej kaplicy Świętego Krzyża. Wkrótce Mikołaj Zebrzydowski postanowił wznieść kaplicę Grobu Chrystusa i niewielki klasztor z kościołem. Następnie postanowił ufundować, wzorowane na Jerozolimie, stacje Męki Pańskiej, tym bardziej, że dopatrzył się w swoich dobrach znacznego podobieństwa do położenia Jerozolimy. Wzgórze Żarek nazwano Golgotą, wzniesienie pod Lanckoroną – górą Oliwną, pagórek w okolicy dzisiejszej kaplicy Dom Kajfasza – górą Syjon, wzniesienie pod przyszły Ratusz Piłata - górą Moriah, a rzekę Skawinę nazwano Cedron. Po śmierci Mikołaja Zebrzydowskiego w 1620 roku prace kontynuował jego syn Jan Zebrzydowski. Następny fundatorem był Michał Zebrzydowski syn Jana. Po jego śmierci w 1667 roku opieka nad Kalwarią przeszła na rodzinę Czartoryskich. Powiększono kościół o długą i szeroką nawę i dwie wieże przy elewacji frontowej. Dobudowano dwie kaplice. Od Zachodu św. Antoniego i od wschodu Niepokalanego Poczęcia NMP. Trasa naszego zwiedzania będzie prowadziła po Sanktuarium, gdzie przewodnik przybliży nam dokładnie z historię wszystkich w/w miejsc.

    Wadowice 
    11 kwietnia 2014 otwarto nowe muzeum Jana Pawła II w Wadowicach
    . Całość została podzielona na 16 stref. Ich przejście ma przypominać pielgrzymkę a także drogę Karola Wojtyły: od małego Lolka z Wadowic, przez metropolitę krakowskiego, po głowę kościoła i świętego.„ Chcemy, aby na tej wystawie każdy indywidualnie spotkał się z Ojcem Świętym - dla nas ważne są odczucia” - mówi Barbara Kłaput, autorka nowej wystawy. Sercem nowej ekspozycji jest mieszkanie Wojtyłów. "Choć nie jest oryginalne, staraliśmy się odtworzyć je bardzo wiernie". W strefie poświęconej zamachowi na Ojca Świętego w podłodze umieszczono pistolet, z którego Ali Agca strzelał do Jana Pawła II. W sali poświęconej śmierci papieża jest natomiast oryginalna biblia, którą współpracownicy czytali przy umierającym Janie Pawle II. Na 350 stronie jest w niej niewielka adnotacja ołówkiem "Amen" i znak krzyża.

    Czas wycieczki: 6 – 7 godzin
    A – 74,00 zł; B – 64,00 zł; C – 54,50zł; 
    (zwiedzanie z przewodnikiem Sanktuarium)

     

  3. Kalwaria Zebrzydowska (Droga Krzyżowa od Piłata) – Wadowice

    Kalwaria Zebrzydowska to także miejsce kultu maryjnego. Znajduje się tu Cudowny obraz Matki Bożej Kalwaryjskiej. Umieszczony jest on w specjalnie dobudowanej kaplicy dla obrazu, gdzie odbiera cześć po dzień dzisiejszy. Dnia 7 sierpnia 1887 roku dokonano koronacji obrazu Matki Bożej.

    Czas wycieczki: 7 – 8 godzin
    A – 79,50 zł; B – 72,00 zł; C – 58,50zł; ( zwiedzanie z przewodnikiem Drogi Krzyżowej )